
Stomatologia zachowawcza
Codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna dla zachowania bardzo dobrej kondycji zębów. Profilaktyka chorób jamy ustnej jest łatwa i bezbolesna, a prawidłowo stosowana pozwala uchronić się przed groźnymi chorobami. Warto pamiętać, że nawet najlepsze nawyki związane z higieną jamy ustnej nie wykluczają słuszności bycia w stałym kontakcie ze stomatologiem. Ze względu na to, że niektóre choroby zębów i jamy ustnej rozwijają się niemal że bezobjawowo, zalecamy odbywanie regularnych wizyt kontrolnych — minimum raz na pół roku.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Ząb składa się ze szkliwa, zębiny i miazgi. Szkliwo jest najtwardszym elementem zęba i jednocześnie jedną z najtwardszych tkanek w całym organizmie ludzkim. Odporność szkliwa na uszkodzenia nie wyklucza jednak możliwości uszkodzenia go — dowodem na to jest powszechność choroby nazywanej próchnicą zębów, z którą zmaga się znaczna część dorosłych Polaków.
Wcześnie wykryta choroba umożliwia przeprowadzenie tańszego i mniej inwazyjnego leczenia. W sytuacji, gdy zaniedbania w obszarze profilaktyki jamy ustnej doprowadziły do rozwoju chorób, konieczne będzie podjęcie leczenia zachowawczego.
Proces leczenia próchnicy różni się w zależności od etapu rozwoju choroby. Leczenie powinno być starannie zaplanowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb, tak aby efekt był długoterminowy i trwały. W Centrum Stomatologiczno-Implantologicznym Dijakiewicz przygotowujemy indywidualny plan leczenia oraz kosztorys podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Oferujemy pełen zakres usług, co umożliwia elastyczne, efektywne i kompleksowe leczenie.
Pierwszym etapem rozwoju próchnicy jest demineralizacja szkliwa, która przejawia się m.in. białymi plamkami na powierzchni szkliwa. Na tym etapie rozwój choroby jest w pełni odwracalny poprzez zabieg remineralizacji szkliwa — bezbolesny i nieinwazyjny, niewymagający mechanicznej ingerencji w strukturę zęba. Zabieg ten polega na wzmocnieniu szkliwa poprzez pokrycie zębów preparatem zawierającym odpowiednie minerały — w tym fosfor i wapń.
W przypadku, gdy u Pacjenta doszło do rozwoju próchnicy w stopniu zaawansowanym, konieczne jest jej mechaniczne usunięcie w procesie borowania zębów. Zmiany chorobowe przybierają ciemny kolor i powodują uszkodzenia tkanki zęba. Po usunięciu zmian próchnicznych konieczne jest wypełnienie zęba. Cena wypełnienia jest zależna od jego rozmiaru — oznacza to, że im wcześniej Pacjent podejmie leczenie zachowawcze, tym mniejsza będzie utrata tkanki zęba — wypełnienie będzie mniejsze i dzięki temu tańsze.
Głęboko rozwinięta próchnica może z czasem zaatakować miazgę zęba, co będzie skutkować nieodwracalnym zapaleniem miazgi. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba. W ten sposób udaje się utrzymać ząb w zębodole i uniknąć zabiegu ekstrakcji zęba.