Stomatologia dziecięca
Chociaż pod względem przeprowadzanych zabiegów leczenie zębów dzieci nie różni się znacząco od leczenia dorosłych pacjentów, ma ono swoją specyfikę. Obejmuje leczenie uzębienia mlecznego i mieszanego oraz wymaga szczególnie wyważonego podejścia w trakcie pracy, gdyż to zaważy na późniejszym podejściu dziecka do wizyt u dentysty.
Dentysta dziecięcy powinien umieć oswoić pacjentów z wykorzystywanymi w pracy urządzeniami, wystrojem gabinetu i charakterystycznymi dźwiękami czy zapachami, jeszcze zanim w ogóle dziecko rozpocznie leczenie. Takie wizyty zapoznawcze mogą odbywać się już przed 2. rokiem życia dziecka. Pierwsza wizyta kontrolna powinna mieć miejsce nawet wcześniej, kiedy zęby zaczną się wyrzynać. Ważna jest również edukacja rodziców, zarówno w kwestii higieny jamy ustnej, jak i diety dziecka oraz odpowiedniego podejścia do leczenia. Opowiadając w przesadzony sposób o swoich wizytach, mogą zniechęcić dziecko do zabiegów stomatologicznych być może jeszcze wcześniej, niż będą konieczne jakiekolwiek inne, niż zwykła kontrola czy czyszczenie. Należy też unikać komunikatów negatywnych, jak „to nic strasznego”, „to nie będzie boleć” – zrozumiane mogą one zostać zupełnie odwrotnie.
Wbrew spotykanym – na szczęście już coraz rzadziej – opiniom, stomatologia dziecięca nie jest mniej ważna od tej zajmującej się dorosłymi. Mimo, iż zęby mleczne wypadną, ich stan zdecyduje o późniejszym zdrowiu stałego uzębienia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych skutkuje zbyt małą przestrzenią na zęby stałe, co prowadzi do ich stłoczenia i powstania wad zgryzu. Próchnica w zębach mlecznych zwiększa ryzyko powstania próchnicy w zębach stałych, a oprócz tego utrudnia prawidłowe żucie pokarmu.
Dentysta dla dzieci
Wiek pacjentów nie wynika tylko z dobrego podejścia stomatologa do dzieci i wyboru rodziców, ale i samego wykształcenia – stomatologia dziecięca jest bowiem 3-letnią specjalizacją. Podczas sprawdzania okolicznych stomatologów warto wybrać takiego, który widocznie lubi pracę z dziećmi. Nie powinien rozpraszać go ruchliwy czy niecierpliwy pacjent. Korzystnie byłoby wybrać jednego stomatologa dla całej rodziny – już znana osoba szybciej zyska zaufanie dziecka.
Leczenie zębów dzieci ułatwia znieczulenie z wykorzystaniem urządzenia WAND, stosowanego również w naszej klinice. Jego nazwa oznacza dosłownie różdżkę, z którą kształt aplikatora rzeczywiście może się młodym pacjentom kojarzyć. Bardzo cienka igła jest niewidoczna, a przed aplikacją znieczulenia WAND na dziąsła nakładany jest miejscowo znieczulający żel. Dzięki temu wkłucie przebiegnie bezboleśnie. Podanie znieczulenia przez WAND jest sterowane komputerowo, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu związanego z nagłym rozszerzeniem tkanek, jakie następuje przy dość nagłej aplikacji środka znieczulającego w „klasyczny” sposób. Z tego urządzenia korzysta rzecz jasna nie tylko stomatologia dziecięca – oferujemy skorzystanie z WAND pacjentom w każdym wieku.