endodoncja mikroskopowa
Cennik
Ząb jednokanałowy i dwukanałowy
500 – 700 zł
Ząb wielokanałowy
1000 – 1 500 zł
Usunięcie złamanego narzędzia kanałowego (mikroskop)
300 – 500 zł

Leczenie kanałowe

Potocznie leczeniem kanałowym nazywa się leczenie endodontyczne (endodoncję), zaliczane do stomatologii zachowawczej. Najogólniej mówiąc, zainfekowaną miazgę usuwa się z kanału lub kanałów zęba, które są następnie dezynfekowane i szczelnie wypełniane materiałem – gutaperką.

By zrozumieć, jak duże znaczenie ma leczenie kanałowe, warto najpierw poznać budowę zęba. Jego zewnętrzna część – szkliwo – osłania zębinę, pod którą znajduje się komora zęba  wypełniona miazgą, czyli naczyniami i nerwami. Jej funkcje to między innymi odbieranie bodźców, dostarczanie tlenu do tkanek zęba i odżywianie ich. Z tego względu jest bogato unerwiona i unaczyniona, co przekłada się na dużą bolesność jej stanu zapalnego – najczęstszego wskazania do leczenia kanałowego. Przeważnie zapalenie miazgi jest wywołane przez głęboki ubytek próchnicowy, uraz lub regularny zbyt mocny nacisk (również bruksizm – „zgrzytanie zębami”). Wygląd zmian w zębie przeznaczonym do leczenia ocenia się na podstawie zdjęcia RTG lub badania TK (tomografia komputerowa), które mogą Państwo wykonać na miejscu w naszym gabinecie. Nieleczone zapalenie miazgi może spowodować torbiel w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Może się wówczas pojawić ropień, co wymaga jak najszybszego otwarcia komory zęba i przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Jak wygląda leczenie kanałowe?


Pokrótce sam proces opisany został już we wstępie. To, ile trwa leczenie kanałowe i jak dokładnie wygląda, zależy jednak od kilku czynników. Pierwszym jest liczba kanałów w zębie – najwięcej, 3 lub 4 (rzadziej), mają trzonowce. Kolejnym czynnikiem jest stan miazgi.

Podczas leczenia kanałowego można zastosować koferdam, złożony między innymi z mocowanych do zęba klamer i gumowej osłony. Jego rolą jest izolowanie wybranego zęba, aby leczenie przeprowadzić w możliwie sterylnych warunkach. Zazwyczaj leczenie kanałowe przeprowadza się pod kontrolą mikroskopu endodontycznego, szczególnie w przypadkach cienkich zakrzywionych kanałów lub kiedy należy ponownie przeleczyć wcześniej już niewłaściwie leczony ząb.

W naszym centrum stomatologicznym przeprowadzamy leczenie kanałowe głównie za pomocą mikroskopu. Pozwala on na ustalenie przebiegu krętych kanałów i zlokalizowanie ich wąskich ujść oraz ułatwia pracę na położonych daleko w tyle trzonowcach. Z punktu widzenia pacjenta najistotniejszą różnicą między tym, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem, a jak zwykłe, jest pozycja na fotelu. Zastosowanie mikroskopu wiąże się z koniecznością przyjęcia pozycji leżącej, co ułatwia rozluźnienie się podczas zabiegu.

Ile trwa leczenie kanałowe?


Na to pytanie można odpowiedzieć zarówno w odniesieniu do pojedynczej wizyty, jak i całego procesu leczenia. Jedna wizyta stomatologiczna trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny – górna granica dotyczy w szczególności trudnych przypadków i zębów wielokanałowych. Należy doliczyć także czas trwania pierwszej wizyty, konsultacji i spotkania mającego na celu omówienia wyników oraz ustalenia planu leczenia. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe można zamknąć w jednej wizycie.

Podaj termin wizyty