Wkłady koronowo-korzeniowe

Rozwój protetyki stomatologicznej sprawił, że nawet znaczna utrata tkanki zęba nie oznacza konieczności jego ekstrakcji. Ząb, który na skutek działania choroby lub poprzez uszkodzenie mechaniczne został w znacznej części utracony, może zostać odbudowany poprzez wykorzystanie wkładu koronowo-korzeniowego. Wkłady koronowo-korzeniowe są wykorzystywane w  celu lepszego ustabilizowania rozwiązania protetycznego, które docelowo służy odbudowie zęba. Dowiedz się, co to jest wkład koronowo-korzeniowy i w jakich sytuacjach jest wykorzystywany.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?


Wkłady koronowo-korzeniowe to konstrukcja protetyczna, wykorzystywana w sytuacji, gdy korona zęba została znacznie lub całkowicie uszkodzona. Wykorzystanie tego rozwiązania umożliwia odbudowanie korony w oparciu o pozostały korzeń zęba. Dzięki temu istnieje możliwość wzmocnienia struktury korzenia, który w dalszych etapach leczenia protetycznego służy jako filar dla korony protetycznej lub mostu protetycznego.

Wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się ze stali, złota lub włókna szklanego. Wykorzystanie poszczególnych rodzajów wkładów jest zależne od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Rodzaj wkładu jest dobierany na podstawie skali utraty tkanek zęba. Wkłady z włókna szklanego są stosowane u Pacjentów, którzy zachowali część tkanek korony zęba. Metalowe wkłady są stosowane wtedy, gdy utrata tkanek korony zęba jest znaczna — ze względu na to, że wkłady wykonane ze stopu metalu mają większą trwałość.

Ogólnym zaleceniem do stosowania tego rozwiązania protetycznego jest obecność zębów martwych po leczeniu kanałowym.

Wkład koronowo-korzeniowy – trwałość

Trwałość wkładu koronowo-korzeniowego jest zależna od kilku czynników. Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za trwałość rozwiązania jest wykorzystany materiał. Wkłady wykonane z włókna szklanego mają niską cenę, jednak są one mniej wytrzymałe od droższych wkładów wykonanych z metalu.

Prócz materiału istotne jest także to, czy wkłady koronowo-korzeniowe zostały prawidłowo wykonane i zacementowane. Centrum Stomatologiczno-Implantologiczne Dijakiewicz przykłada ogromną wagę do precyzji — dbamy o to, by rozwiązanie protetyczne mogło służyć Pacjentowi jak najdłużej. W sytuacji, gdy Pacjent stwierdzi ruchomość wkładu koronowo-korzeniowego, zalecamy jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Ostatnim, choć równie istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość wkładu koronowo-korzeniowego, jest higiena jamy ustnej Pacjenta. Pacjent, który zna prawidłową technikę czyszczenia higieny ustnej i stosuje ją regularnie, może liczyć na wysoką trwałość rozwiązania protetycznego.

Ile kosztuje wkład koronowo-korzeniowy?


Koszt wkładu koronowo-korzeniowego jest zależny od zastosowanego materiału oraz liczby kanałów w zębie. Najtańszy wkład koronowo-korzeniowy kosztuje 300 złotych — jest to wkład wykonany z włókna szklanego, stosowany w sytuacji, gdy ubytek w tkance korony zęba nie jest rozległy. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosowane są wkłady wykonane z metalu — ich cena, w zależności od ilości kanałów w zębie, oscyluje w granicach 350-650 złotych.

Podaj termin wizyty