
Licówki
Stomatologia estetyczna umożliwia Pacjentom poprawę estetyki uśmiechu w każdej sytuacji. Jednym z rozwiązań proponowanych Pacjentom, którzy nie są w pełni zadowoleni z wyglądu swojego uzębienia, są licówki. Centrum Stomatologiczno-Implantologiczne Dijakiewicz ma w ofercie licówki pełnoceramiczne — w całości wykonane z wytrzymałej porcelany stomatologicznej. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania wyjaśniamy Pacjentom, jak się robi licówki, ile kosztują licówki — przedstawiamy dokładny kosztorys, a także co w ich sytuacji będzie lepsze — korony czy licówki.
Korony czy licówki?
Zarówno korony protetyczne, jak i licówki, mają liczne zastosowania — tych rozwiązań najczęściej nie stosuje się zamiennie. Korony protetyczne to kompleksowe rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy Pacjent utracił znaczną część tkanki zęba bądź też cały ząb, natomiast licówki sprawdzają się przy niewielkich ubytkach nieobejmujących miazgi.
Korona protetyczna przypomina budową naturalny ząb — jej celem jest dokładne odwzorowanie naturalnego zęba. W przypadku licówek — ich budowa przypomina cienki płatek, który nakleja się na ząb celem ukrycia jego defektów estetycznych. Zastosowanie licówek jest nieco szersze — można je stosować także celem korekty niewielkich wad zgryzu czy do zamykania diastem (przestrzeń, przerwa między zębami).
Na podstawie określenia stanu poszczególnych zębów lekarz dobiera optymalne rozwiązanie, dzięki któremu Pacjent pozbędzie się problemów związanych z jego uzębieniem.
Jak się robi licówki?
Przed założeniem licówek przeprowadzane są badania określające stan zębów. W przypadku, gdy na zębach pojawiły się zmiany chorobowe (np. próchnica), konieczne jest ich wyleczenie. Do procesu zakładania licówek można przystąpić dopiero wtedy, gdy zęby objęte zabiegiem są w pełni wyleczone, a także gdy nie występują inne przeciwwskazania (w tym wady zgryzu, nieleczony bruksizm, zbyt mała powierzchnia zębów do zamocowania licówek).
Komplet licówek jest przygotowywany na podstawie wycisków zębów Pacjenta i określenia potrzeb Pacjenta. Przed przygotowaniem licówek Pacjent otrzymuje próbny model „nowego uśmiechu”, który może założyć na zęby i ocenić, czy uzyskany efekt go satysfakcjonuje — w razie potrzeby istnieje możliwość wprowadzenia poprawek.
Przed zamocowaniem licówek konieczne jest delikatne oszlifowanie zęba — po to, by można było je stabilnie przymocować. Projekt licówek jest wysyłany do laboratorium protetycznego, w którym przygotowywany jest komplet licówek pełnoceramicznych. Cementowanie licówek na zębach następuje najczęściej po kilku dniach — w tym czasie Pacjent nosi tymczasowe licówki, których celem jest ochrona oszlifowanego zęba.
Ile kosztują licówki?
Jedna licówka pełnoceramiczna to koszt od 1600 złotych. Cena wynika z materiału zastosowanego do produkcji licówek — licówka pełnoceramiczna jest wykonana z porcelany stomatologicznej, która oferuje efekt wizualny zbliżony do zęba naturalnego, a dodatkowo jest ona niezwykle trwała — Pacjent, który dba o higienę jamy ustnej i profilaktykę chorób jamy ustnej może cieszyć się licówkami pełnoceramicznymi przez wiele lat.