Higienizacja stomatologiczna

Pacjent powinien dbać codziennie o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie, nitkowanie zębów, płukanie jamy ustnej — powinniśmy robić to każdego dnia, nawet kilkukrotnie. W ten sposób ograniczamy ryzyko rozwoju chorób zębów i jamy ustnej, gromadzenia się kamienia nazębnego, a także dbamy o estetykę uśmiechu. Poza codzienną higieną jamy ustnej rekomendowane jest także cykliczne przeprowadzanie zabiegów z zakresu higienizacji stomatologicznej. Dowiedz się, na czym polega higienizacja zębów, a także ile trwa skaling i piaskowanie.

Higienizacja zębów — na czym polega?

Higienizacja stomatologiczna to grupa zabiegów, której celem jest oczyszczenie zębów z osadów, płytki nazębnej i nagromadzonego kamienia nazębnego. Zabiegi higienizacyjne są niezbędne, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji — usunięcie kamienia nazębnego, ze względu na jego twardość, nie jest możliwe do wykonania w warunkach domowych. Do elementów higienizacji zębów zalicza się:

  • Skaling zębów — zabieg służący usunięciu kamienia nazębnego nad i pod powierzchnią dziąseł. Do wykonania skalingu wykorzystujemy skaler, dzięki któremu zabieg jest komfortowy i bezbolesny,
  • Piaskowanie — zabieg, podczas którego z powierzchni zęba usuwane są osady i niektóre przebarwienia. Piaskowanie jest wykonywane z wykorzystaniem piaskarki wypuszczającej strumień piasku stomatologicznego,
  • Polerowanie (polishing) — podczas tego zabiegu powierzchnia zębów jest wygładzana, co wpływa pozytywnie na ich wygląd, a dodatkowo ogranicza odkładanie kamienia nazębnego na powierzchni zębów,
  • Fluoryzację — podczas fluoryzacji zęby są pokrywane preparatem zawierającym w składzie stężoną dawkę fluoru. Fluoryzacja wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą.

Zalecamy przeprowadzanie zabiegów z zakresu higienizacji zębów co najmniej dwa razy w roku. To, jak często powinna być przeprowadzana higienizacja stomatologiczna, zależy między innymi od stylu życia Pacjenta, jego podejścia do codziennej higieny jamy ustnej, a także od wad zgryzu.

W przypadku, gdy Pacjent jest szczególnie narażony na gromadzenie się złogów kamienia nazębnego, zabiegi higienizacyjne powinny być przeprowadzane częściej niż w przypadku Pacjenta, który prawidłowo dba o higienę zębów, nie zmaga się z wadami zgryzu i unika spożywania produktów, które przyspieszają odkładanie kamienia nazębnego.

Powyższe zabiegi warto wykonać także przed podjęciem wybielania zębów. Dokładne oczyszczenie zębów z osadów i kamienia nazębnego gwarantuje, że w pełni wykorzystamy właściwości  środka wybielającego i osiągniemy równomierny efekt. Higienizacja stomatologiczna jest rekomendowana także podczas leczenia ortodontycznego, podczas którego dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest utrudnione.

Ile trwa skaling i piaskowanie?
Higienizacja stomatologiczna obejmuje nieinwazyjne zabiegi, na które Pacjent musi poświęcić maksymalnie jedną godzinę. Po higienizacji u Pacjenta może pojawić się tymczasowa nadwrażliwość, którą można ograniczyć, używając pasty na nadwrażliwość zębów.

Podaj termin wizyty