Proteza częściowa

Każdy brak w uzębieniu powinien zostać uzupełniony. Braki w uzębieniu niosą za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne, takie jak rozchwianie zębów sąsiednich, resorpcja (zanikanie) kości szczęki i żuchwy, zaburzenia w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Braki zębowe mają także wpływ na wygląd Pacjenta — są one źle postrzegane, a dodatkowo prowadzą do „postarzenia” Pacjenta poprzez stopniową zmianę rysów twarzy, pojawianie się zmarszczek, pogłębienie bruzd nosowo-wargowych i nie tylko.

Pacjent może zrekonstruować brak zębów z wykorzystaniem protezy. Protezy to bezpieczne i powszechnie stosowane rozwiązanie protetyczne, które można precyzyjnie dopasować do potrzeb Pacjenta. Jednym z rodzajów protez są protezy częściowe. To rozwiązanie protetyczne doskonale sprawdza się w przypadku rekonstrukcji luki otoczonej zębami własnymi Pacjenta.

Jak wygląda proteza częściowa?


Pacjenci, którzy utracili kilka zębów, najczęściej pytają o to, jak wygląda proteza częściowa i ile kosztuje proteza częściowa. Proteza to rozwiązanie protetyczne, które umożliwia szybkie i łatwe uzupełnienie braków w uzębieniu. W przypadku protez częściowych wyróżniamy protezy tradycyjne — wykonane w całości z akrylu, osiadające na dziąśle oraz protezy szkieletowe — wykonane z akrylu i metalu, ustabilizowane na zębach własnych Pacjenta. Akryl stosowany w produkcji protez umożliwia stworzenia rozwiązania protetycznego wizualnie zbliżonego do naturalnych zębów.

Tradycyjne protezy częściowe wykonane z akrylu przenoszą siły żucia na błonę śluzową. Z tego powodu nie są one najwygodniejszym rozwiązaniem w codziennym użytkowaniu. W przypadku protez górnych taka proteza zakrywa całe podniebienie, co również wpływa na komfort ich użytkowania, a dodatkowo czas przyzwyczajania się do nich jest dłuższy. Wykonanie częściowej protezy akrylowej jest zalecane Pacjentom, którzy ze względu na warunki panujące w jamie ustnej nie mogą zastosować protezy szkieletowej, bądź też czasowo nie mają funduszy na inne rozwiązanie protetyczne.

Częściowe protezy szkieletowe, ze względu na swoją budowę i sposób stabilizacji, są dużo wygodniejsze. Protezy szkieletowe oparte są na zębach własnych Pacjenta — w związku z tym siły żucia  przenoszone są na zęby, co oznacza, że proces żucia jest bardziej zbliżony do fizjologicznego. Prócz tego, ze względu na to, że protezy szkieletowe nie podrażniają dziąseł i śluzówki, ich obecność w jamie ustnej nie zwiększa ryzyka pojawienia się chorób przyzębia. Ponadto są one lżejsze, nie zakrywają podniebienia, a przyzwyczajanie się do nich trwa dużo krócej.

Ile kosztuje proteza częściowa?

Koszt protezy częściowej jest zależny od wybranego rodzaju protezy. Cena częściowej protezy akrylowej to 1000 złotych, natomiast w przypadku protezy szkieletowej koszt ten może być nawet dwukrotnie wyższy. Jeśli ograniczone fundusze nie pozwalają Pacjentowi na wykonanie protezy szkieletowej, rekomendujemy wykonanie akrylowej protezy częściowej i docelowo dążenie do zastąpienia jej protezą szkieletową.

Podaj termin wizyty