chirurgia stomatologiczna
Cennik
Ekstrakcja zęba
400 - 600 zł
Ekstrakcja zęba mlecznego
250 zł
Ekstrakcja zęba 8- ego
800 zł
Szycie zębodołu
150 zł
Dłutowanie zęba
1000 - 1500 zł
Dłutowanie zatrzymanego zęba 8-ego
1500 - 2000 zł
Resekcja zęba
1000 zł
Podcięcie wędzidełka; dekapiszonasz
500 zł
Pobranie wycinka do badania hist-pat (w cenie zawiera się opłata za badanie w Inst Onkologii)
750 zł
Plastyka połączenia ustno-zatokowego
1300 zł
Nacięcie ropnia
350 zł

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem chorób zębów i dziąseł metodą zabiegową. Działania z zakresu chirurgii stomatologicznej mają zróżnicowany stopień złożoności — Centrum Stomatologiczno-Implantologiczne Dijakiewicz specjalizuje się zarówno w prostych zabiegach, np. ekstrakcja zęba (w tym usuwanie ósemek), jak i bardziej skomplikowanych — hemisekcja zęba, podniesienie dna zatoki szczękowej.

Ekstrakcja zęba

Zabieg ekstrakcji zęba polega na usunięciu zęba z jamy ustnej. Ekstrakcję zęba nazywa się także „wyrwaniem” — co jednym słowem opisuje cały zabieg, jest to jednak nazwa potoczna. Ekstrakcję zęba przeprowadza się między innymi w następujących sytuacjach:

  • Leczenie ortodontyczne — chirurg stomatolog dokonuje ekstrakcji zębów w oparciu o zalecenia lekarza ortodonty (np. w przypadku, gdy brakuje miejsca w łuku zębowym),
  • Choroby zębów — w sytuacji, gdy zęba uszkodzonego na skutek działania choroby (np. próchnicy) nie da się wyleczyć i odbudować, rekomendowana jest jego ekstrakcja.

Ząb może być usunięty w znieczuleniu miejscowym. Ekstrakcję rekomendujemy jako ostatni sposób leczenia — tam, gdzie to możliwe, zalecamy podejmowanie działań mających na celu utrzymanie zęba w zębodole (leczenie zachowawcze).

Usuwanie ósemek

Zęby ósme, nazywane także zębami mądrości, wymagają odrębnej metody ekstrakcji zębów — co wynika z trudnego dostępu do nich. Dodatkowo zdarza się, że ósemki nie wyrzynają się w pełni — co całkowicie wyklucza możliwość przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji zęba z wykorzystaniem m.in. kleszczy ekstrakcyjnych. W takiej sytuacji konieczne jest dłutowanie zatrzymanego zęba ósmego. Zabieg usuwania ósemek jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

W obecnych czasach ósemki mają niewielki wpływ na komfort codziennego funkcjonowania, a jednocześnie ich obecność jest ryzykowna dla kondycji uzębienia Pacjenta. Nie oznacza to jednak, że zęby ósme trzeba bezwzględnie usunąć. Zabieg usuwania ósemek należy podjąć m.in. w następujących sytuacjach:

  • Częste pojawianie się stanów zapalnych w okolicy zęba ósmego,
  • Próchnica zęba ósmego,
  • Stłoczenie zębów i rozwój wady zgryzu spowodowane wyrzynaniem zęba ósmego,
  • Częściowe zatrzymanie zęba ósmego.

Hemisekcja

Zabieg hemisekcji zęba jest przeprowadzany w sytuacji, gdy inne formy leczenia zęba okazały się nieskuteczne. Zabieg ten polega na oddzieleniu zdrowej części zęba od chorej — tak wyleczony ząb należy odbudować z wykorzystaniem rozwiązań protetycznych. Zabieg ten wykonuje się między innymi wtedy, gdy:

  • Leczenie kanałowe / zachowawcze nie przyniosło pożądanego efektu,
  • Ząb lub korzeń zęba uległ pionowemu złamaniu,
  • Pojawienie się zmian okołowierzchołkowych przy korzeniach.

Zabieg hemisekcji jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Odbudowa protetyczna zęba jest przeprowadzana po kilku tygodniach od zabiegu hemisekcji zęba.

Podaj termin wizyty